Top Hotelierstvo 2009Hotelové a reštauračné podlahy podrobia klienti kritike len čo vstúpia do foyer. Majitelia najčastejšie siahajú po materiáloch, ktoré sú nielen dizajnové, ale najmä dlho odolajú vysokému odieraniu. Ide o nemalé investície, preto musí podlaha vyzerať aj po rokoch prevádzky príťažlivo, čisto a udržiavane. Veď spokojnosť zákazníka a jeho celkový dojem je to, o čo by mal bojovať každý hotelier.

 

 

clanok 6 foto 1Výber interiéru a teda aj podlahovín závisí najmä od toho, aký komfort a štýl hotel poskytuje. Stavebný trh ponúka rôzne výhodné riešenia na splnenie ekonomických aj estetických požiadaviek. Avšak ani tá najdrahšia podlahovina nie je vždy najlepšou voľbou. V konečnom dôsledku ju môžu predražiť investície do údržby, opravy či dokonca výmeny. Ani štvorhviezdičkový hotel nemusí vždy siahnuť po tej najdrahšej podlahovine, ak má nevýhodnú skladbu či vlastnosti. Svetoví architekti siahajú po imitáciách prírodných materiálov alebo po moderných extravagantných vzoroch. Ak existuje imitácia, ktorá dodá podobný pocit exkluzivity a luxusu a má pritom lepšie vlastnosti ako „originál“, mal by majiteľ zariadenia opustiť mútne vody konzervativizmu. Veď moderné technológie sa vymýšľajú preto, aby nám uľahčili prácu, spríjemnili život a dosiahli pritom ešte aj úsporu finančných prostriedkov.

Vstupná hala, recepcia

clanok 6 foto 2

Dosiahnuť prvotný dobrý dojem po príchode do hotela je v rámci celkovej spokojnosti zákazníka polovičným úspechom. Preto sa vo foyer kombinuje dizajn a luxusný materiál. Vzhľadom k tomu, že sa do neho vstupuje priamo z ulice, samozrejmou požiadavkou je vysoká oderuvzdornosť podlahy. Keď už nehovoríme o hoteloch s prevládajúcou pokrývkou lešteného mramoru a keramiky, veľakrát sa stretávame s kobercom, do ktorého je „votkaný“ estetický obrazec či logo hotela.

Charakteristické sú výrazné vzory a lemovania okolo stien. Čím má koberec vyšší vlas, tým vytvára luxusnejší dojem, ale vzrastajú nároky na jeho údržbu. Najluxusnejší koberec je z vlny vysokej gramáže inštalovaný technológiou napínania. Chôdza po ňom je veľmi príjemná, celá podlaha je pod nohami pružná. Textilné podlahy sú však konzervatívnym riešením. Luxus sa dá dosiahnuť aj tmavými exotickými drevenými podlahami v kombinácii s prírodným linoleom či PVC.

"Aplikáciou čistiacich rohoží v troch zónach môžeme zredukovať nečistoty vo foyer až o 90 %."

Aj z nich sa dajú vytvárať obrazce. Ak je hotel vo vidieckom štýle, textilná podlaha je doslova nevhodná. Príslušný country dojem zaručí na výzor „ošarpaná“ alebo „zničená“ olejová drevená podlaha, alebo imitácia z PVC či laminátu.

Reštaurácie, kaviarne

Požiadavkou číslo jeden je ľahké čistenie rozliatych nápojov a zvyškov jedla. V stolovacej časti je vhodnejšia tvrdá podlaha. Foyer a komunikačné zóny sa môžu riešiť kombináciou drevenej podlahy a prírodného linolea, laminátovej s plsteným kobercom, PVC a plsteného koberca alebo laminátovej podlahy s PVC. Stredne luxusnou alternatívou textilných podlahových krytín sú vpichované plstené koberce (needlepunch). Majú vlákna z PA, atraktívne vzory vytvárané potlačou, nižšiu cenu a lepšie čistiace vlastnosti. Vlasy sú totiž horizontálne a špina sa nedostáva medzi ne. Odstraňuje sa len z povrchu, ľahko a bežnými strojmi. Okrem toho, majú hladký povrch a koliesková stolička či servírovací vozík sa po ňom ľahko kĺže. Dizajnové nároky poľahky splní vzájomná kombinácia farieb a vzorov. Pozor, ak zariaďujeme fajčiarske priestory, textilné podlahoviny sú nevhodné, pretože ich trvalo poškodia ohorky a horúci popolček.

Hotelové izby

clanok 6 foto 3

Tradíciou sú koberce a podľa toho, koľko má hotel hviezdičiek, môže použiť koberce so strihaným vlasom z vlny, PA či PP, slučkové alebo drahé plstené koberce. Hotely najvyššieho štandardu majú podlahy aj steny hlukovo odizolované vkladanou vrstvou izolačnej minerálnej vlny. Čisto vlnený koberec so strihanými vysokými vlasmi je pri chôdzi bosou nohou veľmi príjemný. Navyše, gramáž koberca 2000 g/m2 a viac odhluční izbu o ďalších minimálne 30 dB a zahreje. Toto je trend našich zemepisných šírok. V krajinách okolo Stredozemného mora koberce nenájdeme, pretože teplé podnebie vyžaduje chladivú podlahu – prejavom luxusu je mramorová podlaha a drahé veľkoplošné dlažby. Platí, že vysoký lesk exkluzivitu len umocňuje.

Exkluzivitu dosiahneme aj drevenou podlahou najmä z exotických drevín. Je príjemná na dotyk a relatívne teplá. Inklinujú k tomu hlavne severské štáty, ale trend sa postupne udomácňuje aj u nás. Ak zariaďujeme izby nižšieho štandardu, volíme laminátovú podlahu, prírodné linoleum či akustickú PVC krytinu.

Pri rozhodovaní hotelierovi môžu pomôcť rôzne odborné diskusie o tom, čo vyvoláva menej alergií. Množstvo alergénov a výkalov roztočov vo vlasoch koberca? Alebo menej alergénov na tvrdej podlahe, ale zvírených po každom kroku?

Podľa dvoch nemeckých štúdií je v miestnostiach s kobercami o 50 % nižšia koncentrácia jemných prachových častíc ako v miestnostiach s pevnými podlahovinami. Zistilo sa, že prach sadá do priadze kobercov. Je tu „pridržaný“ a nevíri sa chôdzou a vetraním tak veľmi ako nad tvrdými podlahovinami. Pokiaľ nie je možné denne zmyť podlahu 2 až 3-krát, je lepšie – najmä pre alergikov – použiť koberec, ktorý viaže prach.

Kuchyňa

Dôraz sa kladie na vysokú odolnosť – podlahu odierajú vozíky, klince trčiace z paliet a kovové nádoby, fŕka na ňu horúci olej a voda. Musí sa aj dobre a rýchlo čistiť, pretože dodržanie hygieny je kritériom číslo jeden. Ak teda nehovoríme o riešení keramickou dlažbou, do úvahy prichádzajú objektové podlahoviny PVC, liate epoxidové alebo PU podlahy s protišmykovým povrchom.

Skladové priestory

Ani tieto priestory nekladú vysoké nároky na dizajn, avšak dôraz sa kladie na oderuvzdornosť. Keďže vysokozdvižné vozíky majú kolesá z čiernej gumy alebo z kovu, zanechávajú na podlahe buď trvalé tmavé šmuhy, alebo ju doškriabu. Na uskladnený tovar sa nesmie prášiť, preto sa podlaha musí ľahko udržiavať. Podlaha musí byť bez špár – vhodné sú liate alebo strojovo zahladené cementové podlahy. Dobre vzdorujú oderu aj vysokému statickému zaťaženiu. Výber typu liatej podlahy ovplyvňuje aj to, či bude vystavená teplotám pod bodom mrazu alebo nánosom cestných posypov dopravnými prostriedkami do skladu.

Welness

clanok 6 foto 4

V častiach, kde sa vykonávajú individuálne procedúry a masáže, musí byť interiér hygienicky na vysokej úrovni, teda ľahko čistiteľný. Preto sa odporúča bezškárové PVC či kaučukové podlahové a stenové krytiny. Vďaka ich vysokej pružnosti sa dá použiť špeciálna technológia inštalácie mokrých miestností. Tým získame veľké hladké plochy bez škár a problematických mŕtvych rohov, odkiaľ by sa špina ťažko odstraňovala. Farebné odtiene a kombinácie dávajú priestor vybudovať estetický interiér.

V miestnostiach, kde je menej mokrých procesov, je vhodné použiť aj prírodné linoleum. Keďže jeho vyťahovaný sokel vyžaduje viac spojov, je vhodné podlahovinu ukončiť drevenými lištami a na stenovú časť použiť napríklad sklovláknové tapety, ktoré sa farebne natierajú umývateľnými farbami. Do priestorov, ktoré sú vystavené vysokej teplote alebo pare, je najlepšie osadiť len keramickú dlažbu a obklad. Hodne a vhodne sa keramika inštaluje v kombinácii s drevenými obkladmi či lavicami z odolnej dreviny. Priestory na oddych musia vzbudiť čo najlepší dojem, preto tu nájdu široké uplatnenie prírodné materiály – drevo, linoleum vo vhodnej a estetickej kombinácii s prírodným kameňom.

Špecifickým miestom sú bazény a ich okolie. Voda na podlahe ohrozuje návštevníkov i personál a všetky podlahoviny – bez ohľadu na materiál – musia mať špeciálny protišmykový povrch. Aj tu ostávajú dve hlavné kategórie materiálov. Moderné interiéry sa dajú riešiť veľkoplošnými plastickými materiálmi – PVC a kaučukom. Ich farebné kombinácie a vzory umožňujú vyčariť interiér vysokej estetickej úrovne. Síce bude podlaha vo veľkých plochách bezškárová, no protišmykový povrch vyžaduje drhnutie strojmi. Ak je interiér ladený historicky, štýlovo anticky alebo exoticky, musíme siahnuť po mozaikovej dlažbe či obklade. Mnohokrát sa do širšieho okolia inštaluje kobercový povrch, ktorý imituje zelenú trávu. Jeho podklad musí mať tzv. štuple, ktoré umožnia odtiecť nakvapkanej vody, ktorá sa sem dostala cez vrstvu koberca. Modernými a trendovými riešeniami sú podlahové rošty z exotických drevín alebo drevoplastu – tzv. deckingy. Odolávajú vplyvu vonkajšieho prostredia, avšak voda pod podlahovým roštom musí mať kadiaľ odtekať. Ako obklad stien samotného bazénu sa často využíva pružný PVC výstelkový pás. Hlavnou výhodou je možná aplikácia pri rekonštrukcii starého bazénu. Pás tu poslúži ako dodatočná hydroizolačná vrstva. Keramický obklad sa totiž bez dôkladnej opravy presakovaní v stenách bazéna dá aplikovať len veľmi ťažko.

 

Stiahnuť ako PDF