eurostav 01 2007Skúsenosti z minulého režimu nás ovplyvnili na nie príliš pozitívny vzťah k veľkoplošným kobercom či rozídené, odlepené a vyšúchané PVC, ktoré sme mali pred očami popri vlastnom bývaní aj na pracovisku, v škole či v zdravotníckych zariadeniach. Záplavu laminátových podláh z nie tak dávnej minulosti vystriedali v ponuke nové moderné podlahové krytiny, takpovediac od výmyslu sveta. Niekoľko rád, ako sa architekti, projektanti i investori môžu lepšie zorientovať v tak bohatom výbere pružných podlahovín pre nižšiu, bytovú záťaž sa dozviete v tomto článku.

 

Podlahy v bytových domoch by mali spĺňať 3 základné kritériá: mali by dobre vyzerať, mali by byť teplé a príjemné na dotyk, mali by byť ľahko udržiavateľné. Keďže v rámci celého konceptu interiéru je dizajn vecou výberu užívateľa, teplá podlaha je skôr vecou celkovej hrúbky podlahoviny a tým aj ceny, týmto článkom by sme sa chceli dotknúť problematiky najmä vhodnosti rôznych druhov podlahových krytín z funkčného hľadiska. Kritériá pre výber sú pritom najmä závislé od množstva finančných prostriedkov. Aký štandard komfortu požadujeme alebo si môžeme dovoliť: A – luxus až exkluzív, B – zdravý stred, C – lacná alternatíva.

Obývacie izby

A - Do elegantnej obývacej izby určite zapadne drevená podlahová krytina. Výber hrúbky nášľapnej vrstvy je pri tom na rôznych kritériách, najmä na životnosti (životnosť 14 mm 3 vrstvovej veľkoplošnej podlahy je cca 50 rokov), ale závisí od spôsobu užívania, či sa tam bude chodiť v prezúvkach alebo v topánkach priamo z exteriéru. Celková hrúbka je ovplyvnená s prihliadnutím na prípadné podlahové vykurovanie. Zlatý stred je veľkoplošná drevená podlahová krytina s hrúbkou 10 - 12 mm a s nášľapnou vrstvou 2 - 2,5 mm, celoplošne nalepená (nie plávajúco). Krásna drevená podlaha by mala mať aj pekné soklové lišty, minimálne 6 cm vysoké. Parkety z exotických tmavých drevín (pozri obr. 1) zvyšujú estetickú úroveň moderného interiéru. Kombináciou s inými prírodnými materiálmi (napríklad mramor) posunieme túto hranicu do exkluzívnej kategórie. Ich vhodnou kombináciou sú kusové mäkké koberce s dlhými vlasmi. Na výber sú lacné PP vlákna, drahšie a lesklejšie vlákna z PA či na dotyk veľmi príjemné vlasy z prírodnej vlny. B – Do lacnejšej kategórie patria laminátové plávajúce podlahy s veľmi širokými dekormi imitácie. Zlatý stred je hrúbka 7 mm a trieda záťaže 23/31. Estetickú úroveň takejto podlahy môžeme vylepšiť tým, že volíme imitáciu drevených vlákien voľbou štrukturovaného povrchu či ako novinku, kombináciu lesk-mat v dekore. Podlaha je potom už na nerozoznanie od drevenej, avšak pri dotyku s pocitom chladnej podlahy. Hluk pri chôdzi sa dá odstrániť voľbou akustickej verzie, kde izolačný materiál je pevne nalepený na zadnú stranu laminátovej dosky. Stretol som sa aj, pre mňa nepochopiteľnou požiadavkou na zhotovenie liatej podlahy v obývacej izbe. Pri pátraní po dôvode na takéto riešenie som zistil, že majitelia chcú vlastne jednofarebnú podlahu. Aj moderné a lepšie podlahové krytiny ponúkajú jednofarebné verzie, napr. akustické PVC. Takáto podlaha je teplejšia, mäkšia a pohodlnejšia na chôdzu. Pritom ako podlahovina v byte určite viac vyhovuje 3 horeuvedeným kritériám. C – Ako najlacnejšia imitácia drevenej podlahy prichádza do úvahy PVC bytová podlahová krytina. Pocit tepla a komfortu však môžeme o trochu zvýšiť tým, že zvolíme väčšiu penovú vrstvu. Odporúčam hrúbky podlahoviny cca 3 mm, pričom nášľapná vrstva pre životnosť 5 – 10 rokov postačuje 0,15 - 0,25 mm. Krásnu rovnú podlahu docielime, ak podlahovinu nalepíme na vystierkovaný cementový podklad, a ukončíme plastovými či HDF soklovými lištami.

Spálňa

Vhodným riešením je drevená podlaha, doplnená kusovými kobercami, ako pri obývacích izbách. Je tu najnižšia požiadavka na oder. Z drevených podláh je postačujúca nášľapná vrstva (dýha) 0,6 mm či pri nižšej kategórii PVC podlahovina s nášľapom 0,10 - 0,15 mm.

Detská izba

Nároky na oder a teplý povrch podlahovej krytiny sú v tejto miestnosti najvyššie, najmä pri malých deťoch do 10 rokov. Drevené či laminátové podlahy sú pre vysoké nároky na údržbu a prípadnú opravu zlým riešením. Ak predsa, odporúčam ju prikryť, kým deti neodrastú a budú si vedieť estetické prostredie oceniť. Do tej doby sú najlepším riešením akustické PVC podlahové krytiny rôznych živých farebných dekorov (pozri obr. 5). Sú teplé, ľahko sa udržujú či odstraňujú sa z nej fľaky. Koberce sú ťažšie čistiteľné, prírodné linoleum je veľmi príjemné na dotyk, ale jeho výber dekorov je obmedzený. Korok je mäkká podlaha, nie príliš odolná voči oderu pri detskom šantení. Pre odrastené deti ja väčší výber zo širokej kolekcie moderných dekorov (pozri obr. 2, 3, 4) z bytových PVC podlahových krytín. Paleta nápaditých až extravagandných dizajnov určite spríjemní prostredie a nechá im pocit voľnosti či právo na vlastný prejav. Bytové PVC s hrúbkou cca 3 mm je tiež vhodným riešením.

Študentská izba - domáca pracovňa

Nakoľko tu sa predpokladá, že súčasťou tejto izby je stolička s kolieskami, mali by sme voliť vyššiu odolnosť podlahy. Namiesto drevenej parkety, ktorá by sa mala pod kolieskami chrániť priesvitnou polykarbonátovou platňou, je lepším riešením laminátová podlaha. Optimálna je 8 mm-ová hrúbka a trieda odolnosti 32. Samozrejme, riešením sú aj solídne akustické PVC podlahy či prírodné linoleum. Záleží len, aký druh činnosti sa doma vykonáva, od práce pri počítači, krajčírstvo či ataliér.

Kuchyňa – chodba

Chodba je vstupný priestor do bytu navádzajúci celkový charakter interiéru a pre investora tvorí asi najväčší hlavolam čo sa týka správneho výberu podlahy. Musí odolávať nánosu vody, blata a hrubej nečistoty. V kuchyni musí podlaha odolať vode a prípadným potravinovým zvyškom z náhodnej manipulácie. Drevená parketa nevyhovuje kvôli vlhkosti, laminátová podlahovina je studená, citlivá na poškodenie, optimálnym riešením sa javí podlahovina z prírodného linolea (pozri obr. 6). Kombinovať ju môžeme s farebne ladenou drevenou soklovou lištou. Linoleum sa ľahko čistí (je bez škár), opravuje (poškodenie sa zatmelí sfarbeným včelím voskom a zaleští), a celkový dizajn je možné spestriť vložením aj vyrezaného obrazca do podlahy. Jeho mramorový vzor je príjemne ladený s pracovnou doskou či dresom. Odoláva spáleniu teplým olejom či zápalkou. Dvierka z plastu pri niektorých kuchynských linkách dovoľujú použiť aj PVC podlahové krytiny v kombinácii s drevenými či plastovými soklovými lištami imitujúcich drevo. Dizajnové dielce dovoľujú vzájomnú kombináciu podľa individuálneho vkusu (pozri obr. 7). Takéto modulové PVC krytiny pri položení aj do priestorov chodieb nám dovoľujú splniť všetky horeuvedené nároky. Postačuje nášľapná vrstva s 0,4 mm čistého PVC.

Kúpeľňa

Zaužívaným už tradičným riešením je keramická dlažba. Dnešné dekory renomovaných výrobcov ponúkajú riešenia na vyhotovenie štandardnej aj exkluzívnej kúpeľne. Tu sa tiež môže vyžívať netradičný dizajnový koncept. Pravá drevená podlaha je však doslova nevhodným riešením do mokrých priestorov pre svoju náchylnosť na vlhkosť. Aj exotické tvrdé dreviny pre exteriér typu Bangkirai sa vyhotovujú ako rošt, za ktoré voda zateče a vytvorí úrodnú pôdu na vznik plesní. Preto, ak drevený dekor, tak v imitácii napríklad PVC podlahových krytín či dlažby. Nižší štandard, ale pritom funkčne prepracované riešenia ponúkajú PVC stenové krytiny, z ktorých voda steká cez vytiahnutý sokel PVC protišmykovej podlahy do špeciálne konštruovanej odtokovej guličky.

Garáž a dielňa

Bez ohľadu, či ide o vstavanú alebo oddelenú garáž, PVC a iné podobné povlakoviny nie sú vhodným riešením. Dlhodobý styk gumených kolies s PVC podlahovinou zanecháva trvalé sfarbenie a PVC pri otvorených vrátach v zime krehne a môže prasknúť. Poškodzuje ho aj nános solí z posypu ciest. Linoleum nie je vhodný do vyslovene mokrých priestorov. Tieto podlahoviny však sú výborným riešením do dielne. Na podlahu garáže treba voliť liatu podlahu, napríklad epoxidovú alebo cementovú s vrchným náterom. Starostlivo vyliata nivelizačná stierka vhodná do exteriérov bude estetická, hladká bez spojov a prasklín, tým ľahko udržiavateľná a farebný vrchný náter v niekoľkých vrstvách bude odolávať oderu.

Záver

Stavebný trh ponúka dnes rôzne výhodné riešenia na splnenie nami požadovaných kritérií, z ekonomického, ako aj z estetického hľadiska. Ani tá najdrahšia podlahovina nie je vždy tou najlepšou voľbou, pretože v konečnom dôsledku sa ešte predražuje pri započítavaní starostí s údržbou či opravou, prípadne výmenou podlahy. Faktom ostáva, že akúkoľvek podlahovinu nám veľmi často nemá kto zrealizovať. Je to spôsobené úbytkom dobrých remeselníkov po ich odchode do zahraničia. Stretávame sa však aj nedostatkom výberu nie materiálu, ale nových dekorov moderných podlahových krytín v obchodných domoch. Keď sa prejdeme po obchodoch s kobercami, PVC a LA podlahou, hlavne v PVC vidíme samý drevený dekor niekedy ešte pár vzorov imitujúcich kameň a dlažbu. Vraj pre nedostatočný záujem koncových užívateľov, ktorí zase nebudú žiadať iné dekory, keď nevidia ucelenú ponuku firiem vyrábajúcich podlahoviny. Je to akýsi začarovaný kruh, ktorého rozuzlením je vytvorenie vlastného prehľadu webstránok výrobcov a potom v jednotlivých obchodoch žiadať konkrétny vzor. Odpútaním sa od zabehnutých konzervatívnych dekorov a zabudovaním odlišných dizajnových riešení do selektívne radených jednotlivých priestorov určite prispejeme k spríjemneniu nášho životného prostredia.

clanok 2 foto 1 clanok 2 foto 2  clanok 2 foto 3 
clanok 2 foto 4  clanok 2 foto 5  clanok 2 foto 6  clanok 2 foto 7

 

Ing. Tibor Pásztor,
Cech podlahárov Slovenska
Foto: archív autora

 

Stiahnuť ako PDF