Interier 03 2007V skladových či výrobných priestoroch priemyselných budov sa uprednostňuje predovšetkým úžitková stránka podlahovín pred ich dizajnérskym vyhotovením. V súvislosti s charakterom prevádzky sa požiadavka na dizajn zväčša sústreďuje na voľbu bledšieho či tmavšieho farebného tónu. Zdravotnícke výrobne uprednostňujú bledé farby podlahy, kým iné prevádzkové haly elektro či textilného priemyslu si môžu voliť praktickejšie tmavšie odtiene.

clanok 4 foto 1Na dizajn podlahovej krytiny sa najväčší význam kladie v pracovných miestnostiach kancelárií či iných verejných priestorov. Sem patria rôzne interiéry obchodných, reštauračných, kultúrnych zariadení, atď., kde mottom je prilákať či upútať čo najviac ľudí na návštevu.
Kancelárie či obchodné priestory hrajú zvláštnu kapitolu v dizajnérskych požiadavkách v tom, že celkový výzor podlahy musí byť zladený s logom firmy, činnosťou, ktorou je prevádzka spojená. Preto veľakrát konkrétny dizajn podlahoviny nie je ani požadovaný. Zaujímavý výzor podlahy sa vytvorí kombináciou jednotlivých zväčša jednofarebných výrezov vytvorením obrazcov do podlahovej krytiny.
Inšpirujúce podlahy sa vytvárajú hlavne v reštauračných či kultúrnych zariadeniach, v predajniach a butikoch. Tu sa kladie najväčší dôraz na to, aby aj podlahová krytina zapadla do celkového konceptu riešenia interiéru. Bez ohľadu či sa jedná o priestory s moderným futuristickým dizajnom, o interiéry s klasickými črtami, hlavne z prírodných materiálov, ako aj historické stavby či ich napodobneniny (rôzne štýlové kaviarne, krčmičky či reštaurácie).
Moderná technológia výroby podlahových krytín tieto požiadavky všetko umožňuje dovoľujúc tým ponechať celkovú štýlový charakter priestoru a pritom mať výhodnejšiu, ľahko udržiavaciu podlahu. Mierny ústupok sa spraví len v tom, že sa nevolí „pravý“ materiál podlahy (otrieskaný kameň, stará drevená palubovka, sklo či kovová platňa), mateale ich imitácia na modernom type podlahovej krytiny.
V tomto článku sa nedotkneme textilných kobercov, ktorých výroba tvorí oddelenú samostatnú kapitolu v dizajne podlahových krytín. Chceme poukázať na novodobý dizajn iných pružných podlahový krytín (prírodné linoleum, PVC a kaučuk).

clanok 4 foto 3Homogénne PVC či kaučukové podlahové krytiny

Majú obmedzenú možnosť dizajnérskeho stvárnenia, pretože výrobný proces dovoľuje len namiešať čiastočky plastu rôznych veľkostí. Napriek tomu však môžeme vytvoriť zaujímavé dizajny, z ktorých stojí za povšimnutie výrobok Stone. Je vierohodným stvárnením prírodného mramoru.
Väčšie čiastočky plastu obsahuje podlahovina Megalit. Podlahovina Megalit napodobňuje surovú drevenú OSB dosku, ktorá je dnes v konštrukciách stavieb využívaná v hojnom počte.

Prírodné linoleum

Táto klasická podlahovina s viac ako 100-ročnou históriou sa osvedčila pre svoju mramorovú štruktúru aj v súčasnosti. Najviac je požadovaná do štýlových, históriu pripomínajúcich interiérov a pre svoj prírodný surovinový pôvod sa najviac kombinuje s podobnými druhmi prírodných materiálov nábytku či obkladu, hlavne s drevom či korkom. Len v menšom množstve sa požaduje jej jednofarebná verzia hlavne na doplnkové doplnky obrazcov v podlahe.

Heterogénna (viacvrstvová) PVC podlahová krytina

Umožňuje najširšiu možnosť dizajnérskeho stvárnenia v rôznych imitáciách prírodných materiálov. Pod jej čírou nášľapnou vrstvou sa skrýva obrazec, ktorého výzor sa získava technológiou potlačovania. A práve moderná technika dovoľuje skenovať, vytvoriť či nafotiť obraz čohokoľvek a následne ju vierohodne naniesť precíznou hĺbkovou tlačou aj na podlahovú krytinu. Nevýhodou je relatívne drahá technológia výroby gravírovaných potláčaných valcov.

clanok 4 foto 2Imitácia

Ňou sa napodobňujú hlavne prírodné materiály. Dnešné moderné 7 farebné tlačiarenské stroje vedia precízne natlačiť každý malý odtieň drevenej štruktúry na podklad bez ohľadu na to, či chceme vytvoriť imitáciu novej či starej ošarpanej drevenej podlahy. Imitácia drevenej podlahy je hlavne z praktických dôvodov vhodným riešením do mokrých miestností, kde by prírodné drevo bolo veľmi problematickým materiálom na podlahe. Kvalitná PVC podlahová krytina je odolnejšia a ľahšie udržiavacia a napodobnením farebných či hĺbkových štruktúr drevených vlákien, spojov oddeľujúcich jednotlivé lamely sú na nerozoznanie od pravej drevenej podlahy.
Inú kapitolu tvoria napodobneniny kamenných materiálov. Používajú sa imitácie mramoru, žuly, pieskovca, atď. Zaujímavé sú aj netradičné podlahové kamenné materiály, napr. okruhliaky z I D. Premier.
Imitácie kovu sú často využívané pre protišmykové podlahoviny. Hlavne z toho dôvodu, že profilované hliníkové platne často pokrývajú nástupné plochy dopravníkov, rámp či výťahov. Kolekcia Acczent má doplnenú precíznu technológiu potlače s priestorovými 3D efektmi, ponúka nám imitáciu kovu (Steel) a navodzuje nám sklenú (Glass) podlahu, či necháva nás unášať sa medzi trblietavými perleťami (Pearl).
Pri napodobneninách alebo inšpiráciách z prírodných materiálov sa môžeme stretnúť takisto s kožou, aj s nevšednými stvárneniami trávy či vodnej hladiny na podlahe. Oblaky na PVC krytine sa viac hodia ako stenový obklad.

Moderný dizajnclanok 4 foto 6

Popri čisto jednofarebných podlahách sa vyznačuje skôr nanesením rôznych motívov z elektroniky, automobilového priemyslu či výpočtovej techniky. Zaujímavé podlahové stvárnenia sa dajú vytvoriť zakomponovaním podlahovej krytiny TX Optic 4 kolekcie Vision alebo TX 163/164 kolekcie Matrix do celkového interiéru.

Moderná výpočtová technika umožňuje vyriešiť aj to, aby každý podlahový štvorec bol pokračovaním toho druhého ako jeden článok veľkého obrazca. Takisto nám vyriešila opakovanosť obrazca na nie hneď susediacich dielcoch. Podlaha potom nie je iba skladačka toho istého obrazu hneď vedľa seba, a tým vierohodnosť imitácie pravej prírodnej podlahy značne stúpa.

clanok 4 foto 5Jednofarebné podlahy

V moderných stavbách zväčšujú či presvetľujú priestory. Bledé farby síce neupútajú našu pozornosť, pretože účelne dovoľujú vyniknúť iným prvkom zariadenia interiéru. Tmavšie, kontrastné farby zase spestrujú podlahu tam, kde nie je bohaté zariadenie.
Z iného pohľadu bledé, teplé farby sú zväčša vyberané do zdravotníckych zariadení, kde celkové príjemné prostredie interiéru je požadované na zabezpečenie pokoja a kľudu. Sýte, kontrastné kombinácie jednofarebných podlahových krytín nájdeme v priestoroch pre mladých ľudí, kde dynamika a voľný životný štýl je dominantou.

Ako vidíme, moderná technika nám ponúka široké možnosti dizajnu podlahovej krytiny. Renomovaní svetoví výrobcovia podlahovín v spolupráci so špičkovými návrhármi sa ich snažia preniesť do výrobkov. Je len na architektoch a projektantoch, aby sa opýtali na ucelenú ponuku, venovali čas s oboznámením sa s celou výrobnou kolekciou výrobcov.
Zapracovaním zaujímavého dizajnu do podlahy oživíme, skrášlime, či inak spríjemníme náš životný či pracovný priestor, a tým prispejeme k nášmu dobrému pohodliu.

 


Štýl v spolupráci s firmou
TARKETT SAS
foto: archív firmy

 

Stiahnuť ako PDF